ARISS’ den Duyuru

ARISS** web sitesinde (www.ariss.org) 3-5 Ekim 2023 tarihleri arasında SSTV yayınları yapacağını ancak bu çalışmanın bir etkinlik olmadığını, ARISS SSTV ödülleri vermeyeceklerini duyurdu. (https://ariss.pzk.org.pl/sstv)
Amatörlerden uydunun geçişi esnasında aldıkları görüntüleri rapor olarak göndermelerini talep etti. SSTV yayınları 145.800 MHz’ den dinlenebilmektedir.

—————————————
Uydunun konumunu ISS Detector Cep Uygulamasından, Web üzerinden www.isstracker.com sitelerinden anlık takip yapabilirsiniz.
Sesi görüntüye çevirmek için robot36, droidSSTV uygulamalarını kullanabilirsiniz.

SSTV etkinliklerini takip etmek için ARISS X Adresi twitter.com/ARISS_status
—————————————

SSTV Nedir? www.akrad.org.tr/sstv-nedir ,

SSTV Sertifikaları https://hakanterman.com/teknoloji/SSTV-Nedir-ARISS-SSTV-Sertifikalari/
ARISS Blog sitesi http://ariss-sstv.blogspot.com
https://spacecomms.wordpress.com/iss-sstv-reception-hints/
ISS-Uluslararası Uzay İstasyonu projelerinden olan ARISS*-Amatör Radyo Uluslararası Uzay İstasyonu zaman zaman SSTV etkinlikleri düzenlemektedir.

*Uluslararası Uzay İstasyonunun (ISS)
Uluslararası Uzay İstasyonu ( ISS ) , alçak Dünya yörüngesindeki en büyük modüler uzay uydu istasyonudur. ISS uydusu, ABD’nin NASA’sı, Rusya’nın Roscosmos’ u, Japonya’ nın JAXA’ sı, Avrupa’ nın ESA’ sı ve Kanada’ nın CSA’ sı olmak üzere beş ülkenin uzay ajanslarının ortak çalışmasıdır. İstasyonda astrobiyoloji, astronomi, meteoroloji, fizik ve diğer alanlarda bilimsel araştırmaların yapılmaktadır.
ISS astronotları, öğrenciler tarafından geliştirilen deneyleri de yürütür, eğitici gösteriler yapar, telsiz ve e-posta kullanarak öğrencilerin doğrudan katılımını sağlar.

**Amatör Radyo Uluslararası Uzay İstasyonu (ARISS)
Çeşitli kuruluşların sponsorluğunda, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda amatör radyo lisansına sahip astronot ve kozmonotlar tarafından yürütülen bir projedir. Proje içinde yavaş taramalı televizyon (SSTV-Slow Scan Television), dijital paket radyo (APRS) yayınları da yapılabilmektedir. SSTV renkli statik resimler iletmek ve almak için kullanılan bir resim iletim yöntemidir. SSTV genellikle yalnızca maksimum 3 kHz bant genişliği vardır.