AMATÖR TELSİZCİ OLMAK HAYAT KURTARIR MI?

Bu soruya Niğde Aladağlar’da 03 Haziran 2018 tarihinde mahsur kalan üç dağcının yaşanmış hikayesini anlatarak cevap verelim.


Demirkazık zirvesine tırmanan dağcılar hava şartlarının da etkisiyle dönüş yolunda rotayı kaybedince dağda mahsur kalır. Telefonları çekmeyen dağcılardan birinin amatör telsizci olması sayesinde akşam saat 9 sularında 439.275 UHF Konya Çaldağı rölesi ile linkli 145.625 VHF Konya Kulu rölesine giriş yapmayı başarırlar ve röle üzerinden yardım isterler. Rölede dinlemede olan Konya amatörlerinden TA5CZ Yılmaz Bey dağcıların anonsuna karşılık verir ve durumlarının vehametini öğrendikten sonra yetkililerle irtibata geçer. Konya’daki 3. Anajet Üssünden yanlarına bir amatör telsizciyi (TA5AAO Arif Bey) de alan askeri helikopter dağcıları kurtarmak için kalkış yapar. Bu sırada gençler soğuk havadan dolayı hipotermi tehlikesi ile yüz yüzedir. Röle üzerinden dağcıları moral ve motivasyon yönünden diri tutmaya çalışan Konya Amatörleri bir taraftan helikopter ve dağcılar arasındaki bilgi alışverişini sağlarken diğer taraftan da harekat merkezi ile muhabereyi sürdürür. Telsizlerinin şarjının bitmemesi için de size şu saatte tekrar çağrı yapacağız denerek o saate kadar telsizi kapalı tutmaları sağlanır. Ayrıca bu süreç içerisinde rölenin meşgul edilmemesi için tüm amatörlere anons geçilir. Gençlerin bulunduğu mevkiye gelen helikopter ile 145.500 VHF frekansı üzerinden muhabere yapmaları için yönlendirilen gençlerin yer tespiti yapılır. Ancak hava şartlarının müsaade etmemesi nedeniyle gençler helikoptere alınamaz. Helikopter gece boyunca 2 kez Adana’ya yakıt ikmali için gidip gelir. Konya Amatörleri sabaha kadar gençlerle düzenli bilgi alışverişine devam eder ve onlara moral verir. Havanın aydınlanması ve bulutların dağılması ile askeri helikopter sabah 8 sularında gençleri alır ve aşağıda hazır bekleyen sağlık ekiplerine teslim eder. Sağlık durumları iyi olan gençler ilk fırsatta Konya’ya gelerek kendilerine yardımcı olan Amatör Telsizci ağabeyleri ve kardeşleri ile tanışmak istediklerini belirtirler.
 

Sonuç olarak, sizin ve sevdiklerinizin hayatı bazen çok ilkel gibi görünen bir el telsizine bağlı olabilir. Amatör telsizcilik bilgi ve deneyiminiz ve amatör dostlarınızla hayatınız daha yaşanabilir ve renkli hale gelir…
 

Bu yazıyı okuyan tüm amatörlere ve okuduktan sonra amatör telsizci olmaya karar verenlere 73…

TA5MZC Mehmet Zahid CAVGA