AKRAD Üyelerimiz İzci Kampında Amatör Telsizcilik Bilgilendirme Semineri Verdi

AKRAD üye ve gönüllüleri, 23-30 Temmuz 2022 tarihleri arasında Bolu Tevfik Rüştü Günday İzcilik Kamp ve Eğitim Merkezinde Türkiyenin farklı bölgelerinden gelen izcilik kulüpleriyle birlikte kamp yaptı.

AKRAD gönüllülerimiz kamp alanında izci ve liderlere hem bilgilendirme semineri verdi hem de kurdukları haberleşme merkeziyle kampın koordinasyonuna katkı sağladı. Ayrıca kamp haberleşme merkezinde kurulan 2 adet HF istasyon ile kamp boyunca farklı HF anten denemeleri yapıldı.

Kampta görevli izci liderlerine yönelik Amatör Telsizcilik 1. Kademe (Amatör Telsizciliğe Giriş), Amatör Telsizcilik 2. Kademe (Muhabere Teknikleri) ve Amatör Telsizcilik 3. Kademe (HF İletişimin Temelleri) konularında bilgilendirme semineri verildi. İzcilere yönelik ise haberleşme merkezinde amatör telsizcilik tanıtımı yapıldı ve tüm izcilere “Amatör Telsizcilik El Kitabı” hediye edildi.


Temel eğitimleri tamamlayan izci liderleri anten yapım atölyesinde yagi antenin çalışma prensibi, hesaplama araçları, kullanılan malzeme çeşitleri, anten yapımının aşamaları ve anten test çalışmaları hakkında uygulamalı eğitim aldı. Atölye sonunda yapılan yönlü antenlerle daha önceden orman içine saklanan vericinin (fox=tilki) bulunmasına yönelik fox hunt (tilki avı) oyunu oynandı. Tilki avı oyununda birinci olan ekip, yagi anten ile ödüllendirildi. (Tilki Avı Oyunu YouTube Video Linki: https://youtu.be/qrVd6sp2GL4 )


Toplam 400’ün üzerinde izciye amatör telsizcilik tanıtımı yapan ve 20 kişilik izci liderine yönelik kademe eğitimleri uygulayan AKRAD üyelerimiz, kamp süresince farklı bantlarda anten denemeleri, anten test cihazları kullanımı, amatör uyduların takibi gibi konularda kendilerini geliştirme fırsatı da buldu.


Kampa katılan tüm AKRAD üyelerimize, izci liderlerine ve izcilere, çevre illerden gelerek bizleri kamp alanında ziyaret eden amatör telsizcilere ve tüm gönüllülerimize teşekkür ederiz.