Amatör Telsizcilik İle Tanışmak

AM ya da FM radyoları dinlerken radyo dalgalarının havada nasıl yayıldığını ya da TV yayınlarının dünyanın diğer ucundan TV alıcınıza gelerek ekranda görüntünün nasıl oluştuğunu hiç düşündünüz mü? Yerel radyoculuk yaparken sesinizin tüm dünyaya yayılmasını hiç istemediniz mi? Bu tür sorulara evet yanıtı veriyorsanız amatör telsizci olma yolundasınız…

Resmi makamlarca düzenlenen sınavlara girip amatör telsizci belgenizi alarak radyo amatörlüğüne ilk adımı atabilirsiniz… Bu sınavlara girebilmeniz için ülkemizdeki yaş sınırı on ikidir. Fiziksel engelli bireyler ve öğrenciler için sınav ücretlerinde indirim yapılmaktadır. Ülkemizde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sınavlarda alacağınız puana göre amatör telsiz ehliyetiniz düzenlenmektedir. Ehliyet sınıfınıza göre farklı bantlarda amatör telsizcilere tahsis edilen frekansları kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlk başlarda megahertz ve metre terimleri kafanızı karıştırabilir. Bu terimlerin amatör telsizcilere ayrılan bantları ifade ettiğini unutmayın. 50 megahertz = 6 metre bandı gibi… Ayrıca SSB, FM, CW gibi farklı modülasyon tiplerini kullanarak bu bantlarda diğer amatörlerle iletişim kurabilirsiniz. Bu tür teknik detayları ilerleyen zamanlarda işin içine girdikçe öğrenmiş olacaksınız. 

Teknolojik gelişmelerin gündelik hayatımızın her yönünü etkilediği bir çağda yaşamaktayız. Amatör telsizcilik bu teknolojilerin altyapısını keşfetmenizi sağlayan birçok alanı barındırmaktadır. Radyo amatörleri, kablosuz iletişim ve elektronik teknolojilerine önemli katkılar sağlamaktadır. Birçok bilim adamı, mühendis ve hatta astronot amatör telsizcilik hobisi ile uğraşmaktadır. Astronotlar, uzay araçlarındaki telsiz sistemleri ile dünyadaki amatör telsizcilerle de iletişim kurmaktadır.

Amatör telsizciliğin birçok cezbedici yönü bulunmaktadır. Bu hobi aracılığı ile yeni dostlar edinebilir, olağanüstü durumlarda acil durum iletişimine katkı sağlayabilir, elektronik teknolojileri, ekipman ve anten tasarımı konularında yeni icatlara imza atabilirsiniz. Elektronik alanında kariyer yapmak isteyenlerin birçoğu amatör telsizciliği bir basamak olarak kullanmaktadır. Amatör telsizcilik, elektronik bilginiz yanında sizin dinleme ve konuşma yeteneklerinizi de geliştirmekte; özellikle küçük yaşlarda bu hobiye başlayanların sosyal gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır.

İnsanlığa faydalı olmak ve radyo dalgaları üzerinde sörf yapmak istiyorsanız amatör telsizcilik ile tanışmakta acele edin…

73…

AKRAD Eğitim Kurulu

*Bu makale, W5ZPV-Clay Laster’ın The Beginner’s Handbook Of Amateur Radio isimli kitabından uyarlanmıştır.