Deprem Bölgesindeki İletişime AKRAD Gönüllüleri Destek Oldu

 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen deprem nedeniyle iletişim sorunu yaşanan bölgelere amatör telsizcilerimizi yönlendirerek afet haberleşmesine destek vermeye çalıştık.

Özellikle Hatay ilimizde yaşanan ve uzun süre devam eden iletişim sorunu nedeniyle Antakya merkeze 12 km mesafede bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi lojistik merkezine VHF-UHF ve HF bandlarında çalışan amatör telsiz istasyonu kurduk. Bölgede kurulan 145.750 MHz mobil amatör telsiz rölesi üzerinden ve 10-40-80 metre bandlarından amatör telsizcilere bilgilendirmelerde bulunduk. Depremi  ilk günü Hatay’a giderek ekipleri için seyyar röle kuran ve bizlere istasyonumuzu kurma imkanı veren Konya Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür ederiz.

Ayrıca farklı şehirlerden deprem bölgesine giden amatör telsizcilerimize İl Temsilciliklerimiz aracılığıyla yedek telsiz, batarya vb ekipman desteği sağlayarak amatör telsizcilerin bölgede afet haberleşmesine ve koordinasyona kesintisiz destek vermelerine yardımcı olmaya çalıştık.

Bölgede görev yapan gönüllülerden gelen geri dönüşleri değerlendirerek olası afetlerde daha etkili iletişim desteği verebilmek için neler yapılması gerektiği konusunda değerlendirmelerimiz devam etmektedir. Deprem bölgesinde görev yapan ve onlara destek veren tüm amatör telsizcilere ve amatör telsiz derneklerine teşekkür ederiz.